Bartın TSO 2018 yılının son Meclis toplantısını gerçekleştirdi.

HABERLER

Bartın TSO 2018 yılının son Meclis toplantısını gerçekleştirdi.

Görüntülenme: 1994 Eklenme Tarihi: 03-01-2019

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası'nın Aralık ayı olağan meclis toplantısı, Yönetim ve Meclis üyelerinin katılımıyla oda hizmet binasında gerçekleştirildi.

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası'nın Aralık ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı Adem Akpürçek başkanlığında Yönetim ve Meclis üyelerinin katılımıyla oda hizmet binasında gerçekleştirildi.

TSO'da gerçekleştirilen yılın son meclis toplantısının açılışını Meclis Başkanı Adem Akpürçek yaptı. Toplantıya katılan meclis üyelerine katılımlarından dolayı teşekkür eden Meclis Başkanı Adem Akpürçek, “toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum.2018 yılı ekonomik anlamda çok zor bir yıl oldu. 2019'un hem ülkemiz için hem ilimiz için her anlamda huzur içinde geçecek bir yıl olmasını diliyorum'' dedi.

Meclis toplantısında Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık, göreve geldikleri 2018 Nisan ayından bugüne kadar Yönetim Kurulu olarak gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. 

Yeni yılda çalışmalarımıza yönetim kurulu, meclis üyelerimiz ve meslek komitelerimiz ile hız kesmeden devam edeceğini belirten TSO Başkanı Halil Balık, “Üyelerimize ve ilimize en iyi hizmeti vermek için buradayız.Bu yıl içerisinde gerçekleştirdiğimiz bazı faaliyetlerden bahsedecek olursak, İş Kur ve Kosgeb Müdürlüğü İle Girişimcilik Protokolü İmzaladık. 2018 yılı için içerisinde odamızda 8 kurs düzenledik ve 165 girişimciye girişimcilik belgelerini verdik.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği katkıları ile 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında 886 İlkokul düzeyinde ihtiyaç sahibi öğrencilere kışlık Bot Kaban yardımı yaptık. Yine Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği katkıları ile muhtaç 750 Aileye ramazan ayında gıda yardımında bulunduk.

Odamız Girişimleri veTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu'nun destekleri ile Tobb Cumhuriyet Anadolu Lisesi'ni ilimize kazandırdık. 23 Derslik 578 Öğrenci ve 3 Fen Laboratuvarı ile 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında Eğitim verilmeye başlandı. Oda olarak böyle bir hizmete öncülük etmek sevindirici ve gurur verici.

2018 yılı içinde il Valimiz ile bir çok kez Osb de bulunan Sanayicilerimiz ile İnovasyon Test Merkezinde kahvaltılı toplantı düzenledik. Daha sonra bunu firmalara çevirdik ve ilk toplantımızı oda üyemiz TürkovaSüt Ürün.San.Tic.Anonim Şirketi'n de gerçekleştirdik. Sgk Müdürü, İşkur Müdürü, Sanayi ve Teknoloji Müdürü, Kosgeb Müdürü, Bakka Bartın Koordinatörü ve Osb Müdürü ile birlikte katılarak, Sanayicilerin sorunlarını dinlendik. Devlet destekleri ve teşvikleri hakkında bilgi aktardık.  
 
Şiremirtabaklar Köyü, Sinoplu mahallesinde bulunan atıl durumdaki (Bsi) İlkokul'unu Saya Eğitim Merkezi'ne dönüştürdük.

Projenin Asıl Amacı, Kadınların, Gençlerin ve İşsizlerin (Dezavantajlı Grupların) iş hayatına kazandırılması ve sektörde yaşanan Nitelikli Ara Eleman İhtiyacının karşılanması.

50 Kursiyer belirlendi ve eğitimler verilmeye başlandı.
 
1. Grubun eğitimi, 03/12/2018 tarihinde başladı. 01/03/2019 tarihinde sona erecek. Kurslar Merkez Şiremirtabaklar Köyü, Sinoplu Mahallesinde Bulunan (Bsi) Saya Eğitim Merkezi'nde veriliyor. Kursiyerler Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'ne yapılan başvurular içinden değerlendirildi.
 
İştirakçilerimiz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Müdürlüğü, Çalışma Ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Çalışma, Sosyal Hizmetler Ve Aile İl Müdürlüğü'ne,Sayacılık Sektöründe Faaliyet Gösteren, Akasya Ayakkabı Sanayi Ve Dış Ticaret Ltd. Şti. Ali Haydar Subaşı, Cemre Saya Ayakkabı Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi Necati Sandıkçı, Mehmet Enis Güzel-Enes Saya Ve Ayakkabı, Çağdaş Ayakkabıcılık Limited Şirketi Melahat Çağdaş ve Ramiz Tarhan-Tarhan Sayacılığa desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Üyelerimize hizmet için birçok yenilik getirdik. Bunlardan biri online tahsilat. Üyelerimiz odaya gelmeden web sayfamızdan üye bilgilerini girerek aidat borcunu sorgulayıp istediği yılların aidat borcunu ödeyebiliyor. Bir diğeri ise online belge yine üye kayıtlı mail adresi ve şifresi ile girip 24 saat faaliyet belgesi, sicil kayıt sureti, ortaklık teyit belgesi ve ihale durum belgesi alabiliyor.

Ptt Bartın Müdürlüğü ile üyelerimize özel indirim protokolü imzaladık. Kargo ve adi posta gönderimlerinde üyelerimize özel indirim uygulanacak.

Meslek Komitesi Başkanlarımız kendi sektörleri ile ilgili toplantılar düzenledi. İnşaat, Gıda ve Sigortacılar bunlardan birkaçı. 2019 yılında 11 Meslek Grubunun Sektörel toplantı yapmasını planlıyoruz. Bu sayede üyelerimizin yaşadıkları sıkıntılardan, sektörde yaşanan sorunlardan haberimiz olacak. Bizde katıldığımız toplantılarda üyesi olduğumuz kurullarda dile getirerek çözüm bulmaya çalışacağız.

21-22-23 Aralık tarihlerinde Ankara Tobb’da yapılan Meclis Bilgilendirme toplantısına Başkan Yardımcımız H.Sami Karakaş, Yönetim Kurulu Üyemiz Keramettin Şenkal, Meclis Üyelerimiz Şenol Ak, Serkan Aldatmaz, Faruk Arabacıoğlu ve Hüseyin Çalıkoğlu ile katıldık. Toplantı sonrası Tobb Başkanımız ile görüşerek üyelerimize ek Kobi Destek Kredisi talep ettik. Akabinde Pazartesi 4 Banka'ya 800.000 TL eşit olarak havale edildi. Bu bankalar Ziraat, Yapı Kredi, Garanti ve Vakıflar Bankası. Üyelerimize mesaj yoluyla hemen duyurularını yaptık. 

2017 yılında Bankalarımız 1.528.158,84 Tl’yken, 2018 Yılında 2.072.223.01 tl’ye ulaştı. Odamızın 2018 bütçesinin % 80 ini üyelerimize ayırdık. 200'e yakın üyemize toplam 24.200.000,00tl Nefes ve Kobi Destek Kredisi kullandırdık.Bu da gösteriyor ki üyelerimizden geleni yine üyelerimize hizmet olarak sunuyoruz.

2018 yılını da değerlendiren Başkan Halil Balık, işvereni ve çalışanı ile her anlamda çok zorlu bir yıl oldu. 2019 yılında bu durumun düzelmesini umut ediyoruz. Fakat mevcut durum ne olursa olsun umudumuzu yitirmeden işimize daha sıkı sarılmalıyız, kontrolü elde bırakmamanın yanında, üretime büyümeye ve istihdama daha çok katkı sağlamamız gerekiyor''dedi.

Konuşmasının sonunda 2019 yılı tahmini bütçenin görüşülmesi ve oylamaya sunulmasının ardından yönetim ve meclis üyelerine tek tek teşekkür eden Balık “2019 yılı bütçemizin kabulü, o kurumun birlik beraberlik içerisinde istişare yaparak ne kadar uyumlu çalıştığını gösterir. 2019 yılında da aynı uyum ve güvenle ilimiz ve üyelerimiz için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Yeni yıl hepimize sağlık, huzur, ülkemize ve ilimize bol kazanç getirmesini temenni ediyorum''dedi.

Yorum Yap

Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...