Bartın TSO heyeti TOBB 75. Genel Kurulunda.

HABERLER

Bartın TSO heyeti TOBB 75. Genel Kurulunda.

Görüntülenme: 1834 Eklenme Tarihi: 03-05-2019

Bartın TSO heyeti TOBB 75. Genel Kurulunda.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 75’inci Genel Kurulu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleştirildi.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) Salonu’nda gerçekleşen 75.Genel Kuruluna, Bartın TSO Başkanı Halil Balık, Meclis Başkanı Adem Akpürçek, meclis üyeleri Erkan Eroğlu, Faruk Arabacıoğlu, Hasan Ufuk, TOBB Delegeleri Özcan Yaz, Sertaç Şimşek, Bartın Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gülsüm Karakaş, meclis üyesi ve Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Çağrı Pekdiker, oda Akademik Danışmanı Gül Güney ile oda genel sekreteri Ahmet İncekara katıldı.


TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu genel kurul konuşmasında ‘birliğimiz ebedi, gündemimiz ekonomi’ temasına vurgu yaparak, iş dünyasının önümüzdeki süreçte gündemin ekonomi olmasını istediğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın icracı ve reformcu iş yapma tarzıyla ekonomide yeniden atılıma geçeceğimize inanıyoruz. Hiçbir engel, aşamayacağımız kadar büyük, hiçbir duvar yıkamayacağımız kadar güçlü değil. Gün, elbirliğiyle ayağa kalkıp koşma günü” ifadesini kullandı.
Yaklaşık 1 senedir genel ve mahalli seçimlerle devam eden seçim sürecinin geride kaldığını hatırlatan TOBB Başkanı, “Önümüzde 4 yıllık seçimsiz bir dönem var. Bu fırsatı iyi değerlendirmeli, kesintisiz bir icraat dönemine çevirmeliyiz. İstikrar sürsün, Türkiye reformlarla büyüsün” dedi. 

Hisarcıklıoğlu, ekonomiyi gündemin ilk maddesi yapma önerisinde bulunurken, rekabet gücünü artıracak yapısal reformları arka arkaya hayata geçirmek gerektiğini vurguladı. 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Zira ekonomide atılacak çok adım yapılacak çok iş var. Hükümetimiz seçim öncesinde bunun sinyalini verdi. Seçimler geride kaldığına göre artık hızla harekete geçilmesini bekliyoruz” diye konuştu.
 
Hisarcıklıoğlu, TOBB 75’inci Genel Kurulu’nda konuşmasına şöyle devam etti.
 
“Sayın Cumhurbaşkanım, Türkiye Büyük Millet Meclisimizin Sayın Başkanları, Sayın Bakanlarım,
Sayın Milletvekilleri, Belediye Başkanları ve Büyükelçiler,
Sayın Genel Kurul Başkanım ve Konsey Başkanlarım,
Çok kıymetli Oda ve Borsa Başkanlarım, Meclis Başkanlarım,
Sektör Meclislerimizin Kadın ve Genç Girişimci Kurullarımızın kıymetli başkanları,
Değerli Genel Kurul delegelerim, Genel Sekreterlerim ve çalışma arkadaşlarım,
Türkçe Konuşan Girişimciler programı kapsamında 16 ülkeden gelen kıymetli misafirlerimiz, Akademik Danışmanlarımız,Basınımızın seçkin mensupları, Kıymetli hazirun. 
Sizleri şahsım ve TOBB Yönetim Kurulu adına gönül dolusu muhabbetle selamlıyorum.
75. Genel Kurulumuza hoş geldiniz şeref verdiniz.
Öncelikle dün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’ydı.
Bu vesileyle tüm çalışanların emekçilerin bayramını kutluyorum.
3 gün sonra da Ramazan’a kavuşacağız.
Rahmet bereket ve merhamet ayı olan Ramazanımız mübarek olsun.
Öte yandan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919’da Samsun'a ayak basmasıyla başlayan İstiklal mücadelesinin 100. yıl dönümündeyiz.
1. Dünya savaşına 3 milyon kilometre kare büyüklükle giren Osmanlı Devleti savaştan mağlup çıkınca topraklarının yüzde 85’ini kaybetti.
Anadolu’nun her köşesi ve hatta Osmanlı'nın üç başkenti; Bursa Edirne ve İstanbul bile işgal edildi.
Ordusu dağılmış, ekonomisi çökmüş, ciddi bir sanayisi olmayan, yokluk içinde ümitlerin tükendiği bir ülkede, tüm bu olumsuzluklara rağmen istiklal mücadelesi verildi.
Eğer Mustafa Kemal önderliğinde Kurtuluş Savaşı kazanılmasaydı, Anadolu da elimizden çıkacaktı.
Dolayısıyla bu toprakların hâlâ vatan kalmasını, 1919’da başlayan, 1922’de büyük zaferle sonuçlanan ve 1923’te Lozan’da başarısını dünyaya kabul ettiren “İstiklal Harbine” borçluyuz.
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bu vatan için şehit düşmüş tüm kahramanlarımızı, rahmetle minnetle saygıyla anıyoruz. Ruhları şad olsun.
Bizlerin burada huzur ve güvenliği için içerde ve dışarda terör örgütlerine karşı canları pahasına mücadele veren Ordumuza, Polisimize, tüm emniyet güçlerimize de selam olsun.
Cenabı Hak hepsini muhafaza etsin, muzaffer kılsın.
 
Sayın Cumhurbaşkanım
Dün Ticaret Bakanımızın ev sahipliğinde Cumhurbaşkanı Yardımcımızın da katılımıyla Genel Kurulumuzun açılışını yaptık.
Bugün de Siz, teşrifinizle bizleri onurlandırdınız.
2002’den bu yana her Genel Kurulumuza iştirak ederek camiamıza reel sektörümüze verdiğiniz önemi gösterdiniz.
Bizlere moral ve çalışma şevki verdiniz.
Sizin liderliğinizde sağlanan istikrar ve reformlar geleceğe daha umutla bakmamızı sağladı.
Yine bugün aramızda Bakanlığı ve Başbakanlığı dönemlerinde camiamızın hep yanında olmuş çok değerli bir isim Sayın Binali Yıldırım bulunuyor.
Ülkemize iş dünyamıza katkılarından dolayı Sizlere, şahsım ve tüm camiam adına teşekkür ediyorum' ' dedi.

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen TOBB 75. Genel Kurulu'nda konuştu. Ahiliğin ve lonca teşkilatının bugünkü mirasçısı olan TOBB'un en başından beri hep birlikte çalıştıkları, yol yürüdükleri bir kuruluş olduğunu aktaran Erdoğan, ekonomi başta olmak üzere ülkenin geleceğine ilişkin hemen her konuda iş dünyasıyla istişareye özel önem verdiklerini söyledi.
 
Aldıkları tüm kararların ortak aklın, ortak ihtiyaçların ve ortak vicdanın ürünü olması için gayret gösterdiklerini dile getiren Erdoğan, Ankara ve tüm şehirlerde iş dünyasının bu en büyük çatısının genel kurullarına, ekonomi şuralarına, ödül törenlerine ve diğer pek çok etkinliğine katılarak yol arkadaşlığını güçlendirdiklerini ifade etti.
 
Her vesileyle ülkenin ve şehirlerin sorunlarını, taleplerini, beklentilerini konuştuklarını, tartıştıklarını ve birlikte çözüm yolları geliştirdiklerini anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Ülkemizin 81 şehrinde faaliyet gösteren 365 oda ve borsamız büyük ve güçlü Türkiye davamızın ete kemiğe büründürülmesinde lokomotif görevi ifa etti. Oda ve borsalarımız kendilerini çağın yeniliklerine uydurarak, dijitalleşmeyi hızlandırarak hem verdikleri hizmetlerin kalitesini yükselttiler hem de daha derinlemesine analizler yapma imkânına kavuştular. Biraz sonra en iyi hizmet veren oda ve borsa temsilcilerine ödülleri takdim edilecek. Türkiye'yi 2023 hedeflerine inşallah yine birlikte ulaştıracağız. İş dünyamız kendini geleceğe ne kadar hızlı hazırlarsa biz de o hedeflerimize o derece çabuk varırız. TOBB çatısı altında bir araya gelen 1,5 milyon girişimcimiz, temsilcisi oldukları yatırım, ihracat, istihdam dinamikleriyle geleceğimizin de güvencesidir. Sizlerin azmi, çalışkanlığı, dirayeti ve kabiliyetiyle önümüze çıkartılan engelleri birer birer aşarak hedeflerimize doğru yürümeye devam ediyoruz. Sizler ürettiğiniz, istihdamı artırdığınız, ihracatı yükselttiğiniz, yatırımlarınıza devam ettiğiniz, yeniliklere açık olduğunuz sürece Allah'ın izniyle bu ülkenin ve milletin önünde kimse duramaz. Türk malı ifadesi artık dünyanın dört bir yanında kalitenin sembolü haline gelmişse bu başarının altında sizlerin imzası var."
 
- "Girişimcilerimizin çok büyük emeği ve katkısı var"
 
Bugün Türkiye'nin itibarı iftihar verici bir seviyeye ulaşmışsa bunda adeta bir alperen ruhuyla dünyada ayak basmadık yer bırakmayan girişimcilerin çok büyük emeği ve katkısı bulunduğunun altını çizen Erdoğan, "Bir kez daha Türkiye'nin büyümesi, güçlenmesi, gelişmesi, kalkınması, zenginleşmesi mücadelemize katkı veren her bir kardeşime teşekkür ediyorum." dedi.
 
Geride kalan 17 yıldaki istikrar ve güven ikliminde gerçekleştirilen bu başarıların gelecek dönemde çok daha büyük başarılara imza atılabileceğinin işareti olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Türkiye'yi 2003'ten 2018'e kadar yılda ortalama yüzde 5,6 büyütme başarısını birlikte gösterdik. Ülkemize 210 milyar dolarlık uluslararası yatırım getirme başarısına birlikte imza attık. Her ne kadar döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle dolar bazında geçen yıl biraz gerilemiş de olsa milli gelirimizi 3 kattan fazla artırmayı birlikte başardık. İhracatımızı 36 milyar dolardan 169 milyar doların üzerine beraberce çıkardık. Turizmde 12,8 milyon turist sayısından 46 milyon turist sayısına birlikte ulaştık. Birileri borçlanma rakamları üzerinden fırtına koparmaya çalışıyor, bunun farkındayız. Maruz kaldığımız bunca saldırıya rağmen kamu borç stokumuzun milli gelirimize oranı yüzde 13,7 düzeyindedir. Göreve geldiğimizde bu oran yüzde 60'ın üzerindeydi. Ülkemizi IMF'ye 23,5 milyar dolar borçtan devralarak Mayıs 2013'te IMF'ye olan borcu herhalde sıfırlamayı bir kenara koymak mümkün değil, biz sıfırladık. Aynı şekilde Merkez Bankamızın döviz rezervi o zamanlar 27,5 milyar dolarken hamdolsun, şu anda onunla mukayese edilemeyecek konuma geldi ama bazı sirk cambazları bu konuyla ilgili bile döviz rezervine yönelik bakıyorsunuz gayri samimi açıklamalar yapmak suretiyle bir psikolojik olumsuz hava yaratmanın gayreti içinde. Türkiye'yi kur, faiz, enflasyon sarmalına hapsetmek isteyenlere karşı bu zaferi beraber kazanacağız."

-8 kategoride ödül 

Konuşmanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile TOBB tarafından 8 kategoride düzenlenen proje yarışmasında birinci olan oda ve borsaların yöneticilerine ödüllerini verdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 75. Genel Kurulu nedeniyle TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında TOBB Genel Kurul Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu, Konseyler, oda, borsa başkanları ve delegeler Anıtkabir’i ziyaret ederek Ata’nın huzurunda saygı duruşunda bulundular.
Heyet Anıt Kabir ziyaretinin ardından, TOBB Konferans salonunda gerçekleşen 75. Genel Kurul Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Takdim Törenine katıldı.
Törende bir konuşma yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Oda ve Borsa proje yarışmasında finale kalanları ve camiaya uzun süredir hizmette bulunan delegeleri ödüllendirdiklerini hatırlatarak, “Bu tabloyla hepimiz iftihar edelim. Odalarımız-Borsalarımız adeta proje fabrikası haline geldi. Çalışıyor, üretiyor, şehirlerine yeni eserler kazandırıyor, üyelerimize daha çok hizmet sunuyorlar. Sadece yurt içinde değil, dışarda da bayrağımızı dalgalandırıyorlar. ICC’de, CACCI’de, dereceye giren, en iyi proje ödülleri kazanan, çok sayıda Oda-Borsamız ve kadın girişimcimiz var. Camiamızın ulaştığı bu seviye sizlerin eseri. Hepinizle ayrı ayrı iftihar ediyorum” dedi.
 

Yorum Yap

Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...