Bartın TSO Koordinasyonunda, Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu (TEBD) Projesi Kapsamında ‘’KOBİ Çalıştayı’’ Gerçekleştirildi.

HABERLER

Bartın TSO Koordinasyonunda, Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu (TEBD) Projesi Kapsamında ‘’KOBİ Çalıştayı’’ Gerçekleştirildi.

Görüntülenme: 210 Eklenme Tarihi: 08-07-2021

Bartın TSO Koordinasyonunda, Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu (TEBD) Projesi Kapsamında ‘’KOBİ Çalıştayı’’ Gerçekleştirildi.

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası koordinatörlüğünde, Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu (TEBD) Projesi kapsamında "Covid-19 Sonrası Türkiye’nin AB Değer Zincirindeki Yeri, Türk Kobileri İçin İş Fırsatları, Riskler, Zorluklar ve Covid Sonrası E-Ticaretin Önemi’’ konulu KOBİ Çalıştayı gerçekleştirildi.

Çalıştaya, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık, Eurochambers (Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği) TEBD Proje Direktörü Oya Ersöz, TEPAV Proje Koordinatörü Ayşegül Taşöz Düşündere, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Birol Cangi, OSB Müdürü Oğuzhan Kasapoğlu, KOSGEB Bartın Müdürü Gökhan Akdağoğlu, Akademik Danışman Bayram Dündar, Oda Genel Sekreteri Ahmet İncekara ile Avrupa Ülkelerine ihracat yapan firma temsilcileri katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık, Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu (TEBD) Projesinin, AB-Türkiye ilişkisini canlandırmaya yönelik önemli bir girişim olduğunu belirterek, TOBB ve Eurochambres’ın ortak girişimi sonucu oluşturulan, Türkiye ile AB arasındaki etkili ve giderek daha da güçlenen platformda Bartın Ticaret ve Sanayi Odası olarak yer almaktan ve koordinasyonunu sağlayarak bu toplantının gerçekleşmesinden memnuniyet duyduğunu belirtti.

Küresel ekonominin içinde bulunduğu durum, komşu ülkelerde yaşanılan istikrarsızlık ve belirsizliklerden dolayı ihracat yapan firmaların dış ticaret konusunda olumsuz etkilendiğine değinen Başkan Halil Balık, "Şu an dünyadaki ihracattan aldığımız pay oldukça düşük, bunu yükseltmek için planlamalar yapmalı, stratejiler belirlemeli ve metotlar oluşturmalıyız. KOBİ’lere ve girişimcilere yönelik projelerin üretilmesinde, KOBİ’lerin dijital dönüşümlerini tamamlamalarında, e-ticaret uygulamalarını kullanmalarına yönelik altyapılarının güçlendirilmesinde Devletin birçok teşvik ve destekleri bulunmakta. Bu destekler ülke ihracat potansiyelinin artmasında son derece önemli. Yaşanan pandemi sürecinde e-ticaret üzerinden ürün ve hizmet satışı yapan firmalar pandeminin olumsuz etkilerinden daha az etkilendiler. Her gün dijitalleşen hayata ayak uydurmalı, önümüze çıkacak her koşulda üretmeye, ürettiğimizi dış pazara sunmaya gayret göstermeliyiz. Bartın Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu tür çalıştayları çok önemsediğimiz gibi KOBİ’lerimizin büyümelerine ve ihracat potansiyellerinin daha fazla artmasına da  destek olma gayretindeyiz ”dedi.

Etkinliğe katılan Eurochambers (Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği) TEBD Proje Direktörü Oya Ersöz, Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu (TEBD) Projesi hakkında yaptığı sunumda hedeflerinin, Türkiye’deki ticaret odaları ve borsaları ile Avrupa Birliği’nde bulunan mali kuruluşlar arasındaki karşılıklı anlayışı ve iş birliğini güçlendirerek, AB ile Türk iş dünyasının entegrasyonunu sağlamak olduğunu söyledi.

 

 

Yorum Yap

Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...