Bartın TSO'da Coğrafi İşaret eğitimi verildi.

HABERLER

Bartın TSO'da Coğrafi İşaret eğitimi verildi.

Görüntülenme: 1861 Eklenme Tarihi: 08-07-2019

Bartın TSO'da Coğrafi İşaret eğitimi verildi.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı teknik destek proje kapsamında ''Coğrafi İşaret'' bilgilendirme eğitimi odamız da gerçekleşti. 
Oda personellerinin katılımı ile gerçekleşen eğitim de, Ofist Medya Danışmanlık eğitmeni Ömer Faruk Sönmez tarafından, coğrafi işaret kavramı (tanıtım, mevzuat, işlevleri), geleneksel ürün adı kavramı, tescil sistemi, denetleme ve istatistikler hakkında bilgiler aktarıldı. 
Eğitim programını değerlendiren TSO Başkanı Halil Balık, "Coğrafi işaret" ile geleneksel ürünlerin tescille koruma sağlanması, hem kırsal kalkınmanın gelişmesi hem de üretime  ilişkin yöntemlerin ve Türk kültürüne ait öğelerin nesilden nesile aktarılması  açısından önem taşıdığını söyledi. Başkan Halil Balık, Yöresel ürünleri tescillendirmek ve bunların dünyanın farklı yerlerinde tanınmasının sağlanmasında aracı olmak istiyoruz. Coğrafi işaretler sayesinde Türkiye'nin değerlerinin markalaşarak dünya piyasalarında hak ettiği yerlere geleceğini düşünüyoruz. Coğrafi İşaretli ürünlerin tescillenmesi, Ülke ihracatına da önemli katkı sağlayacak ve bu sayede üreticimizin de emeği kıymetlenecek'' dedi.

Yorum Yap

Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...