KOBİGEL Kobi Gelişim Destek Programı Anlatıldı.

HABERLER

KOBİGEL Kobi Gelişim Destek Programı Anlatıldı.

Görüntülenme: 2104 Eklenme Tarihi: 16-08-2018

KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı'nı anlatan Kosgeb Bartın Müdürü Abdurrahman Usta proje başvuruları için son günün 22 Haziran olduğunu kaydetti.

KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı'nı anlatan Kosgeb Bartın Müdürü Abdurrahman Usta proje başvuruları için son günün 22 Haziran olduğunu kaydetti.
 
KOSGEB İl Müdürü Abdurrahman Usta tarafından Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu'nda KOBİGEL-KOBİ ve Gelişim Destek Programı ile ilgili bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya katılan ilgili sektör temsilcilerine önce iftar yemeği verildi. İlginin yoğun olduğu toplantıya; TSO Başkanı Halil Balık, Meclis Başkanı Adem Akpürçek, KOSGEB Müdürü Abdurrahman Usta ve Oda Genel Sekreteri Ahmet İncekara  ev sahipliği yaptı.
 
Bartın'da Rekabet Avantajına Sahip İmalat Sanayiye 1 Milyon Tl Ye Kadar Destek
Kobigel kobi gelişim destek programı 2018 yılı için proje teklif çağrısına çıkılmıştır. Bartın'da geçtiğimiz ay yapılan çalıştay sonucu ilimizde rekabet avantajına sahip imalat sanayi sektörleri belirlenmiş olup bu sektörlerde ve yazılım sektöründe faaliyet gösteren tüm kobilerimiz başvuru şartlarını sağlaması durumunda 1 milyon TL üst limitli kobi gelişim programına proje başvurusu yapabileceklerdir. Yapılan çalıştay sonucu ilimizde rekabet avantajına sahip olduğu belirlenen Nace kodları ve sektörler şunlardır;
- 31 Mobilya imalatı
- 23 Diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatı
- 15 Deri ve ilgili ürünlerin imalatı
- 16 Ağaç ve ağaç ürünlerinin imalatı 
- 14 Giyim eşyalarının imalatı
 
Başvuru Şartları 
- 2017 verilerine göre net satış hasılatının en az 300 bin TL ve çalışan sayısının en az 3 olması gereklidir. (Orta yüksek ve yüksek teknoloji alanında faaliyet gösteren kobiler için bu şart aranmaz.)
- Başvuracak tüm işletmelerin 2017 yılında bilanço esasına göre defter tutması ve 2017 yılı kurumlar vergisi ya da gelir vergisi ibraz etmesi zorunludur.
- Teklif edilen projenin toplam bütçesini işletmenin 2017 net satış hasılatını aşamaz.
Proje Bütçesi ve Süresi
Proje başvurular 24 nisanda başlamış olup 22 hazirana kadar devam edecektir. işletme başına üst limit 1 milyon TL olup bunun 300 bin TL si hibe 700 bin TL si faizsiz geri ödemeli destek şeklindedir. Desteklenecek proje giderlerini personel, makine teçhizat kalıp, yazılım ve hizmet alım giderleri oluşturmaktadır. Proje kapsamında bina inşaat, tadilat araç alım giderleri ile sigorta primi ve vergiler desteklenmemektedir''.
Toplantı, ilgili sektör temsilcilerinin sorularının ardından sona erdi.

Yorum Yap

Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...