MÜTEAHHİTLİK YETKİ BELGESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI.

HABERLER

MÜTEAHHİTLİK YETKİ BELGESİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI.

Görüntülenme: 1894 Eklenme Tarihi: 23-08-2019

MÜTEAHHİTLİK SEKTÖRÜNDEKİ ÜYELER İLE YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN SINIFLANDIRILMASI VE KAYITLARININ TUTULMASI HAKKINDAKİ YÖNETMELİK İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI.

Odamız ve Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapı müteahhitlerinin uyması gereken kurallar hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi. 
Yönetim Kurulu Başkan Halil Balık’ ın yapmış olduğu açılış konuşmasında üyeleri ilgilendiren mevzuattaki değişiklikleri ve kanunlarla ilgili toplantılar gerçekleştirerek, üyelerin kendi sektörlerindeki yenilikleri takip etmeleri için çaba gösterdiklerini söyledi. Yönetmeliğin yapı ruhsatına tâbi her türlü yapım işinde, yapı müteahhitliğini üstlenecek olan gerçek ve tüzel kişileri kapsadığını söyleyen Balık; yayınlanan yönetmelikten sonra yapı ruhsatı olmayanın usta çalıştıracağını ve böylelikle kaliteli işlerde artış olacağını söyledi.  
Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık’ın konuşmasının ardından Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması hakkındaki Yönetmelik ile ilgili bilgilendirme toplantısına başladılar. 
2 Mart 2019 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan ve 1 Haziran 2019 tarihinden itibaren yürürlülükte olan Yapı Müteahhitlerinin Yetki Belgesi Numaralarının İptal Edilmesi ile Şantiye Şefleri Hakkında Yapılacak İşlemlere İlişkin Usül ve Esaslara Dair Tebliğ hakkında odamız ilgili meslek grubunda faaliyet gösteren üyelerimize yasa hakkında açıklama yaparken uyarılarda da bulunuldu.  
Yetkililer yönetmeliğin amacının; plân, fen, sanat, sağlık, çevre şartlarına ve standartlara uygun yapı inşa edilmesine yönelik yapım faaliyet ve süreçlerinin takibini sağlamak üzere, yapı müteahhitlerinin ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterliklerine göre sınıflandırılarak yetki belgesi numarası verilmesine, kayıtlarının tutulmasına, belge numaralarının veya gruplarının iptaline ilişkin usul ve esasları düzenlemek olduğunu belirtti. 
Bartın Ticaret Odası Başkanı Halil Balık’ın açılış konuşmasının ardından, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Yapı Müteahhitlerinin Sınıflandırılması ve Kayıtlarının Tutulması Hakkında Yönetmelik hakkında katılımcılara sunum gerçekleştirilerek ayrıntılı bilgi verildi.
 

Yorum Yap

Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...