‘’SAYAYI EVLERDE ÜRETİYORUZ’’PROJE İHALESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

HABERLER

‘’SAYAYI EVLERDE ÜRETİYORUZ’’PROJE İHALESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Görüntülenme: 435 Eklenme Tarihi: 26-04-2021

‘’SAYAYI EVLERDE ÜRETİYORUZ’’PROJE İHALESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP)  kapsamında Bartın Ticaret ve Sanayi Odası’nın başvuru sahibi, Kozcağız Belediyesi’nin ortak olduğu  “Sayayı Evlerde Üretiyoruz” projesinin ihalesi 22.04.2021 saat 11:00 da odamızda yapıldı.

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası ihale komisyonu üyelerinin katılımıyla gerçekleşen ihale, 1.901,814 TL bedel ile 1 Set Saya Atölye Makine ve Ekipmanları Alım işi yapan Erkan Makine Ayakkabı Malz.San.ve Tic. Ali Erkan da kaldı.

“Sayayı Evlerde Üretiyoruz” projesiyle ilgili açıklamada bulunan Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık, projenin temel amacı, ilimizde yaşanan yoksulluk ve göçten kaynaklı sorunların giderilmesi, toplumun dezavantajlı kesimlerine mesleki bilgi ve becerileri kazandırarak istihdamın artırılmasıdır. İlimizde ve bölgemizde nitelikli ve üretken beşeri sermayenin geliştirilmesine katkı sağlanması genel amacını taşıyan projede,  Bartın ilinde yaşayan ve daha önce odamız çatısı altında hayata geçirdiğimiz proje ile bir çok insana istihdam sağlayan Saya Eğitim Merkezinde eğitim almış veya daha önceden saya sektöründe çalışmış fakat çeşitli sebeplerden dolayı iş yerinde çalışamayan 53 dezavantajlı işsiz genç, işsiz kadın, engelli aileleri ile çeşitli sebeplerden dolayı iş yerinde çalışmakta sıkıntı yaşayan bireyler projenin hedef kitlesini oluşturmaktadır. Projenin devamında bu kişilerin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılımları sağlanacak ve toplumda yaşadıkları olumsuzluklar en alt seviyeye indirilecektir. Proje ile 53 adedi evlerde kullanım hakkı belirlenecek kişilere verilmek üzere, 13 adedi ayakkabı montaj atölyesinde kullanılmak üzere toplamda 66 adet saya dikim makinesi alınacak. Devamında hedef kitlede yer alan ve istihdamı sağlanacak olan kişilere makinelerin teslim edilmesi, Bartın İnovasyon Merkezine montaj atölyesinin kurulması ve montaj eğitimlerinin verilmesi, Saya Eğitim Merkezinde ve Kozcağız Belediyesinde 80 kişiye saya üretimine yönelik eğitilmelerin verilmesi planlanmaktadır. Tabi hedefimiz bu 53 makinanın çoğaltılması ve daha fazla makina dağıtılarak evleri üretim yapan atölyelere çevirmek.


Düzenlenecek eğitimler, kurulacak atölyeler ve alınacak makine ve ekipmanlar ile istihdam olanaklarının ve üretimin artışı sağlanacak, İlimizde sektörde yeni bir üretim şekli olarak evlerde üretim yapılarak saya üretimi gerçekleştirilecektir. Evlerde üretim yapacak kişilere makine, üretim malzemesi temini ve nihai ürün alım garantisi verilecek, böylelikle hem hammadde temini sıkıntısı hem de pazarlama sorunu ile karşı karşıya kalınmayacaktır. Üretilen ürünün bedeli üreticinin hesabına yatırılacak olup dezavantajlı grupta yer alan ilgili bireylerin hane halkı gelirlerinde artış sağlanacaktır. Bu gün gerçekleştirdiğimiz ihale ile bir çok insana ekmek kapısı olacak projemizin startını vermiş bulunuyoruz. İhaleye bir firma katıldı 1.901,814 TL bedel ile ihale Erkan Makine Ayakkabı Malz.San.ve Tic. Ali Erkan da kalmıştır. Bunun 1.500,000 TL si Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. İhalenin ardından makinaların bize ulaşması tahmini 20 gün, makinalar gelir gelmez eğitimlere başlayarak üretime geçeceğiz. Projenin İlimiz ve beldemiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum'' dedi.

İhaleye Bartın Ticaret ve Sanayi Odası İhale Komisyonu üyeleri Başkan Halil Balık, Başkan Yrd. Fatih Mehmet Kanbur, Yönetim Kurulu Üyesi S.Cem Yıldız, Sayacılar Derneği Üyesi Necati Sandıkçı, Oda Genel Sekreteri Ahmet İncekara, Oda Proje Sorumlusu Sena Kasapoğlu ile BAKKA İzleme Değerlendirme ve Raporlama Birimi Uzmanı Metin Yörük katıldı.

Yorum Yap

Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...