Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık 5.Ulaştırma ve Lojistik Ulusal Kongresine Katıldı.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık 5.Ulaştırma ve Lojistik Ulusal Kongresine Katıldı.

Görüntülenme: 69 Eklenme Tarihi: 04-10-2021

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık 5.Ulaştırma ve Lojistik Ulusal Kongresine Katıldı.

Bartın Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ev sahipliğinde İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi iş birliğinde düzenlenen 5. Ulaştırma ve Lojistik Ulusal Kongresi’nde yenilikler, sorunlar ve alternatif çözümler ele alındı.

2 sektör oturumu ve 9 akademik oturum şeklinde gerçekleştirilen 5. Ulaştırma ve Lojistik Ulusal Kongresi’nde 41 bildiri sunuldu. İki gün süren kongre sektör temsilcileri, TUBİTAK ve 30 farklı üniversiteden bilim insanları ile öğrencilerden yoğun ilgi gördü.

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık’ın da konuşmacı olarak katıldığı 5.Ulaştırma ve Lojistik Ulusal Kongresi çevrimiçi gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen kongrenin açılışında konuşan Başkan Halil Balık, ‘’Ulusal ve uluslararası ulaştırma ve lojistik alanında uzman sektör paydaşlarının bir araya gelmelerine olanak tanıyan tüm katılımcılara hoş geldiniz diyor, bu programın ülkemiz ulaştırma ve lojistiğinin geleceğine yön verecek katkılar sunması temenni ediyorum’’ Dedi.

TSO Başkanı Halil Balık konuşmasının devamında, sizlerin de bildiği gibi pandemi süreci bireysel olarak hayatlarımızı değiştirdiği gibi pek çok sektörün iş modellerini de değiştirdi. Dijitalleşme çok daha fazla önem kazandı. Eğitim, kamu hizmetleri, ticari faaliyetler online platformlar üzerinden gerçekleşmeye başladı. E-ticaret ve e-ihracat ciddi bir artış trendine geçti. Fakat bu sürecin gizli kahramanı şüphesiz ki lojistik sektörü oldu. Üretimi gerçekleşen ve online ortamda talep edilen her bir ürünün yurtiçinde ya da yurtdışında tüketiciye ulaşmasında depolama, paketleme, taşıma, yükleme gibi lojistik süreçler üretici ve satıcı firmalar için büyük önem kazandı. Salgın tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her türlü lojistiğin sekteye uğramasına neden oldu. En az etkilenen lojistik deniz ticaretinde olmuştur. Bu da dünyada ve ülkemizde limanlarımızın ve deniz ticaretinin ne kadar önemli olduğunun göstergesidir.

Kendi bölgemize bakıldığında Karadeniz’in en önemli deniz kapısı niteliği taşıyan Filyos Limanı'nın, bölgesel deniz ticaretinin yeni merkezlerinden biri haline gelmiş olması, sadece Zonguldak'ın değil, başta Karabük ve Bartın olmak üzere tüm Batı Karadeniz ve İç Anadolu'nun ana ihracat merkezi haline dönüştürmüştür. Buradaki en önemli nokta Filyos Limanı ile lojistik merkezinin mutlaka Türkiye ana demir yolu hattına bağlantısının sağlanmasıdır.

Bartın limanına gelen yükler karayolu lojistiği ile gerçekleşmekte. Adapazarı-Karasu-Akçakoca-Ereğli-Bartın-Amasra Liman bağlantıları, Demiryolu Projesi ile desteklenmesi ve kıyı-kent ulaşımının güçlendirilmesi denizyolu, demiryolu ve karayolu gibi ulaşım biçimlerinin de alternatifler içermesi söz konusu olacaktır. Bunların gerçekleşmesi durumunda ilin sanayisinin ve ticaretinin de gelişimine destek olacaktır.

Bartın Limanıyla ilgili de bilgiler aktaran Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık konuşmasının sonunda, böylesi değişken bir süreçte lojistik sektöründe karşılaşılan sorunların ele alındığı ve çözüm önerilerinin paylaşıldığı bu organizasyonun yararlı olacağını düşünüyor, Üniversitemiz Rektörü Sn. Prof. Dr. Orhan Uzun başta olmak üzere bir kez daha katkıda bulunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum, Dedi.

 

 

 

Yorum Yap

Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...