TOBB- BARTIN TSO VE İŞKUR TOBB- BARTIN TSO ve İŞKUR Arasında Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme Protokolü (MEGİP) İmzalandı.

HABERLER

TOBB- BARTIN TSO VE İŞKUR TOBB- BARTIN TSO ve İŞKUR Arasında Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme Protokolü (MEGİP) İmzalandı.

Görüntülenme: 2744 Eklenme Tarihi: 16-08-2018

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği- Bartın Ticaret ve Sanayi Odası ile İŞKUR arasında nitelikli işgücünün yetiştirilmesi için kamu-özel sektör işbirliğinde teorik ve uygulamalı eğitimleri içerecek şekilde eğitimleri içeren Mesleki Eğitim ve Beceri Gelişti

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği- Bartın Ticaret ve Sanayi Odası ile İŞKUR arasında nitelikli işgücünün yetiştirilmesi için kamu-özel sektör işbirliğinde teorik ve uygulamalı eğitimleri içerecek şekilde eğitimleri içeren Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme Protokolü imzalandı.
İŞKUR İl Müdürü Adnan Arslan, İŞKUR Şube Müdürü Aytekin Doğan Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme Protokolü (MEGİP) 'nün detayları hakkında Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık ve Genel Sekreter Ahmet İncekara' yı bilgilendirdi.
Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme Protokolü (MEGİP) kapsamında oluşturulacak İl Çalışma Grubu; işgücü taleplerini değerlendirmek, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün yetiştirilmesini sağlamak amacıyla eğitimler düzenlemek, mesleki eğitimler öncesinde işveren ve kursiyer eşleştirmesini yapmak amacındadır.
2 yıl boyunca mesleki eğitim kurslarında teorik ve pratik eğitim bir arada uygulanacak ve işverenlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücü yine işveren talepleri doğrultusunda oluşturulacak eğitim programı ile yetiştirilecektir.
Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme Protokolü kapsamında düzenlenecek eğitimlere katılan kursiyerlerin iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleri de İŞKUR tarafından karşılanacaktır.
İşverenler çalışan sayılarının %50' sine kadar kontenjan talebinde bulunabilecekler, bir meslekte en az 5 kişilik talep olması halinde değerlendirme yapılabilecektir. Teorik eğitimler odamız tarafından belirlenen eğitim mekanlarında veya işyerlerinde gerçekleştirilecek olup, teorik eğitimlerde eğitim görecek kursiyer sayısı 25' i geçmeyecektir. Uygulamalı Eğitimler ise işverenlerin talep ettiği sayıda kursiyer, talep eden işverenin işyerinde gerçekleşecektir.
Eğitimin toplam süresi 160 fiili günü geçmeyecektir. Toplam mesleki eğitimin 1/4 lük süresinin bitiminde eğitime devam eden kursiyerlerin en az %50, yirmi günden az olmamak üzere en az fiili mesleki eğitim süresi kadar talepte bulunan işverene ait işyerinde veya başka işyerinde sınav sonucunun açıklandığı tarihten itibaren en geç 30 gün içinde işe başlatılmak şartıyla istihdam edilecektir.

Yorum Yap

Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...