TSO Başkanı Halil Balık’ın 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Mesajı

HABERLER

TSO Başkanı Halil Balık’ın 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Mesajı

Görüntülenme: 150 Eklenme Tarihi: 01-07-2021

TSO Başkanı Halil Balık’ın 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Mesajı

Bartın TSO Başkanı Halil Balık, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramının 95. Yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Halil Balık, mesajında şu ifadelere yer verdi;

Cumhuriyetimizin önemli kazanımlarından biri olan, Türkiye’nin, denizlerinin millileştiği, kendi karasularında egemenlik ve bağımsızlığını ilan ettiği 1 Temmuz 1926’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Kanunlaşarak yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu’nun yıl dönümü, her yıl ülkemizde ‘Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’ olarak kutlanmaktadır.

“Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” denizlerimizdeki egemenlik haklarımızın sağlanması ve korunması açısından büyük önem arz etmektedir. Kurtuluş Savaşı ile elde ettiğimiz başarı, sadece karasal alanda değil, karasularımızda da elde edilmiş, denizlerimizdeki ayrıcalık ortadan kaldırılmıştır. O günden bugüne gelişen denizcilik sektörümüz dünyada kendini ispatlamış ve ülkemiz vatandaşlarına verilen bu hak ile milli ekonomide önemli bir adım atılmıştır. Bu kanun bağımsızlığımızın ve egemenliğimizin denizlerdeki tescili, Cumhuriyet dönemi Türk denizciliğinin gelişmesine yönelik ilk yasal dayanaktır. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk de “Denizciliği, Türk’ün büyük ulusal ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız.” sözleriyle denizciliğe verdiği önemi vurgulamıştır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Ülkemizin denizlerde sahip olduğu zengin potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek, dünya denizciliğinde öncü ülke olmamız temennisiyle, “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyor. Türk denizciliğinin gelişmesinde emeği geçenlere şükranlarımı sunuyor, deniz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

Yorum Yap

Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...