SAYA EVLERDE ÜRETİLECEK DEZAVANTAJLI GRUPLAR İSTİHDAMA DAHİL OLACAK

HABERLER

SAYA EVLERDE ÜRETİLECEK DEZAVANTAJLI GRUPLAR İSTİHDAMA DAHİL OLACAK

Görüntülenme: 375 Eklenme Tarihi: 02-06-2021

SAYA EVLERDE ÜRETİLECEK DEZAVANTAJLI GRUPLAR İSTİHDAMA DAHİL OLACAK

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve yönetiminin katılımıyla her hafta düzenlenen olağan yönetim kurulu toplantısı, bu hafta Organize Sanayi Bölgesinde bulunan İnovasyon Merkezinde yapıldı. Toplantıya TSO Başkanı Halil Balık, Başkan Yrd.Fatih Mehmet Kanbur, Sayman Üye M.İlker Yıldırım, Yönetim Kurulu Üyesi G.Gülin Aldatmaz, Oda Genel Sekreteri Ahmet İncekara, Akademik Danışman Bayram Dündar, Bartın Sayacılar ve Ayakkabıcılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Necati Sandıkçı ile Oda Proje Sorumlusu Sena Kasapoğlu katıldı.

Toplantının ardından TSO Başkanı Halil Balık ve beraberindekiler “Sayayı Evlerde Üretiyoruz” projesi kapsamında kurulan eğitim merkezinde incelemede bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP)  kapsamında Bartın Ticaret ve Sanayi Odası’nın başvuru sahibi olduğu, Kozcağız Belediyesi’nin de ortak olduğu  “Sayayı Evlerde Üretiyoruz” projesi kapsamında eğitimler alacak kursiyerler evlerinde saya üretimi ve montajı yaparak istihdama katılacak. Ayrıca proje kapsamında Bartın İnovasyon Merkezinde kurulan eğitim merkezinde sayacılık ve montajı konusunda eğitim alacak kursiyerlerin sektörde istihdama katılımları sağlanacak.

Yoksulluk ve göçten kaynaklı sorunların giderilmesi, toplumun dezavantajlı kesimlerine mesleki bilgi ve beceri kazandırarak istihdama katılımlarının sağlanması, İldeki ve bölgedeki nitelikli ve üretken beşeri sermayenin geliştirilmesine katkı sağlanmasını amaçlayan proje kapsamında Organize Sanayi Bölgesinde yer alan İnovasyon Merkezinde sayacılık ve montajı konusunda kursların verileceği Eğitim Merkezi kurulacak. Proje dahilinde çeşitli sebeplerle iş yerinde çalışamayan, bakmakla yükümlü olduğu çocukları, yaşlıları ya da engelli bireyleri bulunan ve kırsal kesimde ikamet eden toplam 53 vatandaşa saya dikim makineleri dağıtılarak evlerinde istihdama katılımları sağlanacak.

Proje kapsamında Bartın İnovasyon Merkezine kurulan montaj atölyesinde ise sayacılık ve montaj eğitimleri verilecek ve bu kişilerinde sektörde istihdamı sağlanacak.  

1 milyon 901 bin TL’lik bütçeye sahip proje BAKKA tarafından hibe olarak desteklenmiştir.

Projeye ilişkin bilgiler veren Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık, “2 sene önce biz bir saya projesi yaptık BAKKA’ya. Şiremir Tabaklar köyündeki atıl durumda olan köy okulunu eğitim merkezine dönüştürdük.  Bu projeyle beraber eğitimlere başladık. 80 kadar kursiyerimize eğitim verdik ve onları istihdama kavuşturduk. Süreç içerisinde bunun yeterli olmayacağını anladık ve eğitimlerimizi sadece saya ile değil aynı zamanda saya ve taban montajı ile sürdürmeye karar verdik. Yani bir ayakkabının tamamının üretilmesi konusunda bir projemizi BAKKA’ya sunduk.  Aynı zamanda kırsal kesimde oturup şehre gelemeyen, yaşlısı ya da çocuğu olan kişiler içinde evlerde sayacılık projemiz vardı. Bununla ilgili projemizde kabul oldu. Bu proje kapsamında 53 adet makinemizi köylerde yaşayan vatandaşlarımıza dağıtacağız. Ve o vatandaşlarımız köylerinde saya üretimi gerçekleştirecekler. Yani kadınlarımız ya da çeşitli sebeplerle şehre gelemeyen insanlarımız evlerinde, evlerinin uygun bir bölümünde kendilerine ulaştıracağımız makinelerle saya üretimi gerçekleştirecekler. Ayrıca Şiremir Tabaklar köyündeki eğitim merkezinde yer alan makinelerimizin hepsini Organize Sanayi Bölgemizde yer alan İnovasyon Merkezine taşıdık. Burada da 3,5 ay sürecek kurslar düzenleyeceğiz. Bu kurslarda hem saya hem de monte konusunda eğitimler verilecek. Eğitimler sonunda kursiyerlerimiz bir ayakkabıyı tamamen üretebilecek bilgi ve beceri kazanacaklar. 20’şer kişiden 3,5 ay sürecek kurslarda tüm kursiyerlerimiz sayacılık ve ayakkabı üretiminin her aşamasını öğrenecekler. Kursiyerlerimiz daha sonra saya ve ayakkabı imalatı üretimi yapan işyerlerinde istihdam edilecekler. Bu sayede ilimizdeki ayakkabı ve saya sektörüne de yetişmiş personeller hazırlamış olacağız.” Dedi.

Bartın Sayacılar ve Ayakkabıcılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Necati Sandıkçı da yaptığı açıklamada, “Biz dernek olarak Bartın Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde Saya Eğitim Merkezini Organize Sanayi Bölgesindeki İnovasyon Merkezine taşıdık. Buraya montaj makinelerini de getirerek sayayı tamamen ayakkabı olarak üretimi sağlayabileceğiz buradaki projemizle. Burada her şeyden önce Ticaret Sanayi Odamızın çok güzel bir görev yaptığın dile getirmek istiyorum. TSO Başkanımız Halil Balık’a, TSO yönetimine ve BAKKA yönetimini de teşekkür ediyorum. Sektörümüze öncü oldular. Burada hem eğitim hem de montajla birlikte elemanları yetiştirip istihdam anlamında da sektörümüze kazandıracağız. İkinci aşama olarak işyerine gelemeyen dezavantajlı gruplar için, çocuğu olan ya da evdeki yaşlılarına bakmakla yükümlü olan insanlarımıza bu proje kapsamında dikiş makineleri temin ediyor olacağız. İşyerlerimizdeki yetkililer bu makineleri köylerde oturan, çalışmak isteyen ancak yaşlısına ya da çocuklarına baktığı için şehre gelemeyen kişilere dağıtacaklar. O insanlarımız eğitimden sonraki aşamada kendi ekonomilerine ve ülke ekonomilerine katkı sağlamış olacaklar. Bu işi yapabilecek her kişiye bir makine vereceğiz. Ve o insanlarımız bu makinelerle evlerinden çalışma imkanı bulacaklar. Evlerinde üretim yapmış olacaklar. Yine bu proje kapsamında otomatik makineler temin ettik. Bu makinelerle de işlerimizin daha hızlı ve daha kaliteli olmasını sağlayacağız. Yine montaj makineleri temin ettik. Burada saya eğitimi alacak arkadaşlarımıza aynı zamanda montaj eğitimi de vereceğiz. Sonuç olarak bu saya eğitim merkezinde sayayı dikip montajını da yaparak ayakkabı haline getireceğiz. Bu ayakkabı alanında hem eğitim hem de buradaki proje anlamında Türkiye’de sayılı projelerden biri konumunda. Uygulamaya geçtiğimizde inanıyoruz ki Türkiye’deki örnek projeler arasında yer alacak.” Dedi.

 

Yorum Yap

Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...