“Sayayı Evlerde Üretiyoruz” Projesinde Destek Sözleşmesi İmzalandı.

HABERLER

“Sayayı Evlerde Üretiyoruz” Projesinde Destek Sözleşmesi İmzalandı.

Görüntülenme: 629 Eklenme Tarihi: 17-12-2020

“Sayayı Evlerde Üretiyoruz” Projesinde Destek Sözleşmesi İmzalandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP)  kapsamında Bartın Ticaret ve Sanayi Odası’nın başvuru sahibi olduğu, Kozcağız Belediyesi’nin ortak olduğu  “Sayayı Evlerde Üretiyoruz” projesinde  Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık ile Bakka Genel Sekreteri Dr.Lütfi Altunsu arasında destek sözleşmesi imzalandı. 
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı'nda gerçekleşen imza törenine Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık, Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman, BAKKA Genel Sekreteri Dr.Lütfi Altunsu, BAKKA Bartın Koordinatörü Osman Bahadır Kalecik, Oda Genel Sekreteri Ahmet İncekara ile ajans çalışanları katıldı.
“Sayayı Evlerde Üretiyoruz” projesiyle ilgili açıklamada bulunan Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık, projenin temel amacı, ilimizde yaşanan yoksulluk ve göçten kaynaklı sorunların giderilmesi, toplumun dezavantajlı kesimlerine mesleki bilgi ve becerileri kazandırarak istihdamın artırılmasıdır. İlimizde ve bölgemizde nitelikli ve üretken beşeri sermayenin geliştirilmesine katkı sağlanması genel amacını taşıyan projede,  Bartın ilinde yaşayan ve daha önce odamız çatısı altında hayata geçirdiğimiz proje ile bir çok insana istihdam sağlayan Saya Eğitim Merkezinde eğitim almış veya daha önceden saya sektöründe çalışmış fakat çeşitli sebeplerden dolayı iş yerinde çalışamayan 53 dezavantajlı işsiz genç, işsiz kadın, engelli aileleri ile çeşitli sebeplerden dolayı iş yerinde çalışmakta sıkıntı yaşayan bireyler projenin hedef kitlesini oluşturmaktadır. Projenin devamında bu kişilerin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılımları sağlanacak ve toplumda yaşadıkları olumsuzluklar en alt seviyeye indirilecektir. Proje ile 53 adedi evlerde kullanım hakkı belirlenecek kişilere verilmek üzere, 13 adedi ayakkabı montaj atölyesinde kullanılmak üzere toplamda 66 adet saya dikim makinesi alınacak. Devamında hedef kitlede yer alan ve istihdamı sağlanacak olan kişilere makinelerin teslim edilmesi, Bartın İnovasyon Merkezine montaj atölyesinin kurulması ve montaj eğitimlerinin verilmesi, Saya Eğitim Merkezinde ve Kozcağız Belediyesinde 80 kişiye saya üretimine yönelik eğitilmelerin verilmesi planlanmaktadır.
Düzenlenecek eğitimler, kurulacak atölyeler ve alınacak makine ve ekipmanlar ile istihdam olanaklarının ve üretimin artışı sağlanacak, İlimizde sektörde yeni bir üretim şekli olarak evlerde üretim yapılarak saya üretimi gerçekleştirilecektir. Evlerde üretim yapacak kişilere makine, üretim malzemesi temini ve nihai ürün alım garantisi verilecek, böylelikle hem hammadde temini sıkıntısı hem de pazarlama sorunu ile karşı karşıya kalınmayacaktır. Üretilen ürünün bedeli üreticinin hesabına yatırılacak olup dezavantajlı grupta yer alan ilgili bireylerin hane halkı gelirlerinde artış sağlanacaktır. Toplam 1.672.480,60 TL bütçeli proje için BAKKA tarafından 1.500.000,00 TL hibe desteği verecektir. 
Projenin İlimiz ve beldemiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum''dedi.
 

Yorum Yap

Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...