YENİ YILIN İLK MESLEK KOMİTESİ TOPLANTILARI YAPILDI

HABERLER

YENİ YILIN İLK MESLEK KOMİTESİ TOPLANTILARI YAPILDI

Görüntülenme: 1283 Eklenme Tarihi: 21-01-2020

YENİ YILIN İLK MESLEK KOMİTESİ TOPLANTILARI YAPILDI

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası’nda 2019 yılı boyunca süren Meslek Komiteleri toplantılarına 2020 yılının ilk ayında da devam edildi. Toplantılarda meslek gruplarının yaşadıkları sorunlar görüşülürken bu sorunların ivedilikle çözüme kavuşturulması hedefleniyor. Meslek Komiteleri toplantıları yapılacak proje çalışmalarına da yön veriyor. 
Bartın Ticaret ve Sanayi Odası’nda komitelerin sektörel ve uygulamadaki sorunlarının çözüm önerileri ile birlikte ele alındığı müşterek meslek komiteleri toplantıları geniş katılımlarla sürüyor. Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık, TSO Meclis Başkanı Adem Akpürçek, Yönetim Kurulu Bakan Yardımcısı Fatih Mehmet Kanbur, Yönetim Kurulu Üyeleri G.Gülin Aldatmaz, M.İlker Yıldırım, S.Cem Yıldız, Keramettin Şenkal ve TSO Genel Sekreteri Ahmet İncekara’nın da hazır bulunduğu toplantılarda meslek komiteleri temsilcileri bir araya geldi.

Bu toplantılar sektörlerin sesi oluyor
Bartın TSO Başkanı Halil Balık meslek komiteleri toplantılarına yönelik açıklamasında, “İlimizin ve üyelerimizin yararına olan faaliyetlerde bulunurken yine üyelerimizin sorunlarına yönelik çözüm odaklı çalışmalar yürütmeye devam ediyoruz. Bartın TSO yönetimi olarak her türlü fikre ve projeye açığız. Bunun için 2019 yılı boyunca devam eden meslek komiteleri toplantılarını 2020 yılında da sürdürüyoruz. Bu toplantılarda üyelerimizin sektörlerindeki sorunları karşılıklı ve yüz yüze görüşme imkanı buluyoruz. Toplantılarda not edilen sorunları ve talepleri ilgili kurum ve kuruluşlara aktarıyoruz. Ayrıca meslek komitelerimiz sektör bazlı sorunların tarafımıza iletilmesiyle beraber oda - üye kaynaşmasında en önemli görevi üstlenen, vazgeçilmez organlarımızdır. Bu sebeple meslek komitelerimizle sık sık bir araya gelmeye devam ediyoruz ve edeceğiz. Projelerimizi de odayı temsil eden yöneticiler olarak meslek komitelerimizle paylaşıyor, onların fikirleriyle birlikte değerlendiriyoruz. Yani hem işbirliği hem de fikir birliği içerisinde ortak akıl mantığı ile hareket ediyoruz. Bartın’da ekonomik gelişmeler sağlanması, istihdamın ve ihracatın artırılması, üyelerimizin ihtiyaçlarına en hızlı şekilde yanıt verecek çalışmaları sağlamak adına gerçekleştirdiğimiz toplantılar son derece verimli geçiyor. Bu noktada meslek komitelerimize ve üyelerimize teşekkür ediyoruz. Bilinmesini isteriz ki bu toplantılar sektörlerin sesi oluyor. Bu ses şehrimiz ve üyelerimiz için yapılacak çalışmalara da yön veriyor.” dedi.

Projemizi hazırladık ve BAKKA’ya sunduk
Başkan Balık konuşmasının devamında oda çalışmaları ve projeleri hakkında da bilgiler vererek, “Kano ile ilgili projemiz vardı. Bartın Irmağında hem turistik hem de eğitim amaçlı bir kano projesi oluşturduk. Türkiye Kano Federasyonu yetkilileri de ilimizde incelemelerde bulunup projeye olumlu baktı. Bartın Irmağı kano sporu ve eğitimleri için çok uygun bulundu. Bununla ilgili projemizi hazırladık ve BAKKA’ya sunduk. Eğer bu proje kabul edilirse iştirakçi olarak Bartın Belediyesi var. Halil Yaz’ın geçmişte yaptığı duşlar, depolar var onları kullanacağız. Sökülür takılabilir plastik rıhtımlar olacak. Bir adet zodyak ve römork var. Tabi bu işin için Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Bartın Üniversitesi gibi iştirakçileri var. İnşallah bu projemiz geçer ve Bartın Irmağında bir turizm hareketliliği başlatmış oluruz.” dedi.

25 bin m2’de imalat alanları yapılacak
Kozcağız Belediyesinin belde de imalat alanları oluşturacak projesine de ortak olduklarını kaydeden Başkan Balık, “Kozcağız Belediyesi’nin bir projesi vardı. Kozcağız’da sanayinin arka bölümü ırmak tarafında 78 dönüm tescil harici bir yer var. Buranın tescillenmesi ve sanayi alt yapısı oluşturulmasına yönelik bir proje var. Bu projeye ortak olduk. İmara 50 bin m2’lik bir alan açılacak ve 25 bin m2’sine imalat alanları yapılacak. Bu projede geçerse Kozcağız Belediyesiyle birlikte bu işi yapacağız. Okullarımızdan da çeşitli projeler çıktı. Lütfullah Kocabaşoğlu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü bir proje yaptı. Mobilya, saç bakımı, yiyecek içecek, tesisat teknolojileri, elektrik ve elektronik olarak bir proje yaptı buna iştirakçiyiz. Yine Fuat Sezgin Anadolu Lisesi projesine de iştirakçiyiz.” diye konuştu.

Organize genişleyecek
Organize Sanayi Bölgesindeki arıtma ve genişleme alanına yönelik gelişmeler hakkında da bilgiler veren Başkan Balık, “Organize arıtma projesi yaptı. Alt yapıda projenin bedeli 3 milyon 300 bin TL civarında. 2,5 milyon TL’si BAKKA’dan gelecek. Arıtma büyütülüyor ve Organize Sanayi Bölgesinin arıtma sorunu çözülüyor. Organizenin genişleme alanının kamulaştırılmasıyla ilgili köy tüzel kişiliğinin 72 dönümlük bir yeri var. 1 yıldan bu yana bizi sıkıntıya soktu. Hem Bakanlıktan kanun gereği kredi alamıyoruz hem de yatırımcı yüzde 60 hibe desteğinden faydalanamıyor. Birde bu arsanın satışında bir sıkıntı çıktı. Geçtiğimiz hafta Sn. Valimiz Ankara’ya gittiğinde konuyu ilgili Bakanlıkla görüştü. Sonuç olarak arsa İl Özel İdare tarafından organize adına alınacak. Bedeli de 3 milyon TL. 750 bin TL peşin verilecek ve geri kalanı da 750 bin TL’lik taksitlerle 3 yılda ödenecek.” dedi.

Nöbetçi noter ve araba pazarı gündemde
Başkan Balık noterlerin hafta sonu çalışması ve Bartın’da hafta sonları araba pazarı kurulmasına yönelikte çalışmalarda bulunacaklarını söyleyip, “Arkadaşlarımızdan bazıları Zonguldak ve Karabük’te hafta sonları çalıştığını ancak Bartın’da bu şekilde bir hizmet olmadığını dile getirdiler. Bu konuyla ilgili bir çalışmamız olabilir. En azından hafta sonları araç satışları için noterlerimiz birkaç saatliğine açık olabilir mi? Bu konuda görüşeceğiz. Yine araç satışına ilişkin araba pazarı kurulabilir mi? Merkezde bir nokta olması da önemli. Bunu değerlendireceğiz.” şeklinde konuştu.

Yorum Yap

Gönderiliyor.Lütfen Bekleyiniz...